حریم من
welcome to my weblog
۱۳۸۳/۱٢/۱
 

خنده پدیده ایست که غالبا برای ابراز شادمانی و لذت بکار می رود و در بین موجودات زنده فقط انسان از این توانایی برخوردار است.

انسان با توانایی خندیدن به دنیا می آید و بدون هیچ آموزشی از همان آغاز می تواند بخندد .

از دیدگاه روانشناسی , خنده واکنشی است برای تخلیه هیجانات , در واقع از طریق خندیدن انرژی ذخیره شده ناشی از حوادث زندگی , از ذهن و بدن تخلیه می شود و به همین دلیل معمولا پس از مدتی خندیدن احساس آرامش زیادی به فرد دست می دهد.

 

تحقیقات علمی نشان می دهد در حالی که افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماریها آسیب می رساند ؛ خنده با کاهش کورتیزول , افزایش هموگلوبین , افزایش فعالیت سلولهای کاهنده درد و افزایش سیتوکنین , دستگاه ایمنی را تقویت می کند.

 

وقتی شخص می خندد وجودش از احساساتی مثل آسودگی , گرما , رهایی و سرحالی آکنده می شود و این ها همان احساساتی هستند که در بردارنده مفهوم کلی سلامتی اند.

خنده یکی از مهمترین ورزشهاست .هیچ ورزشی نمی تواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش در آورد.یک دقیقه خندیدن برابر با چهل مرتبه نفس کشیدن است .

 

همچنین روزانه 15 دقیقه خندیدن بخشی زیادی از منافع حاصل از پیاده روی صبحگاهی را در بر دارد.

خنده با کاهش و زدودن احساسات منفی , نقش مهمی در پیش گیری از حملات قلبی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است.( بهتون توصیه می کنم اگه کسی نبود که ماساژتون بده , کمی بخندید , کاچی بهتر از هیچی )

 

بدن ما به طور طبیعی مجهز به مواد شیمیایی ضد دردی است که در صورت لزوم برای تخفیف درد از مغز آزاد می شود و آندروفین نام دارد .خندیدن باعث افزایش ترشح این مواد می شود .

از آنجا که اشتغال ذهنی و اضطراب از موانع مهم یادگیری به شمار می رود از  این رو خندیدن در ابتدای مطالعه باعث ایجاد آرامش فکری می شود و فرایند یادگیری را آسان میکند.

 

به نوشته گاردین دانشگاه گراتز اتریش پیشرو در انجام تحقیقاتی است که نشان می دهد چگونه خنده سیستم ایمنی را تقویت و اعتماد به نفس را بیشتر میکند.

 

محققان در دانشگاه مریلند به این نتیجه رسیده اند که خنده داروی بسیای از بیماریهاست و چنان چه این حالت به اندازه طبیعی در بشر به وجود آید هرگز بیماری رشد نخواهد کرد.

 

این پژوهش همچنین نشان می دهد که خندیدن از بروز انواع سکته ها و لخته شدن خون در رگها جلوگیری میکند .متخصصان این دانشگاه اعلام کرده اند کسانی که لبخند بر لب دارند علاوه بر آن که از شکیبایی بیشتری برخوردارند قدرت بسیاری نیز برای حل مشکلات خود می یابند  و بدین ترتیب روحیه یاس که منجر به بروز انواع بیماری ها می شود از بین خواهد رفت.

 

محققان برای بوجود آمدن زمینه های خندیدن مناسب ؛ خواندن انواع رمان , محاوره با افراد مختلف ودیدن فیلم های سینمایی و بالاخره افزایش آداب و معاشرت با دیگران را پیشنهاد می کنند.

در ضمن باید بدونید که :خنده بهترین درمان برای افرادی به شمار می رود که دوران بهبودی پس از سکته قلبی را می گذرانند زیرا فشار خون آنان را کاهش می دهد.

 

 لینک نوشته| نوشته شده در ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ توسط : روشنک