خنده پدیده ایست که غالبا برای ابراز شادمانی و لذت بکار می رود و در بین موجودات زنده فقط انسان از این توانایی برخوردار است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

انسان با توانایی خندیدن به دنیا می آید و بدون هیچ آموزشی از همان آغاز می تواند بخندد .

از دیدگاه روانشناسی , خنده واکنشی است برای تخلیه هیجانات , در واقع از طریق خندیدن انرژی ذخیره شده ناشی از حوادث زندگی , از ذهن و بدن تخلیه می شود و به همین دلیل معمولا پس از مدتی خندیدن احساس آرامش زیادی به فرد دست می دهد.

 

تحقیقات علمی نشان می دهد در حالی که افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماریها آسیب می رساند ؛ خنده با کاهش کورتیزول , افزایش هموگلوبین , افزایش فعالیت سلولهای کاهنده درد و افزایش سیتوکنین , دستگاه ایمنی را تقویت می کند.

 

وقتی شخص می خندد وجودش از احساساتی مثل آسودگی , گرما , رهایی و سرحالی آکنده می شود و این ها همان احساساتی هستند که در بردارنده مفهوم کلی سلامتی اند.

خنده یکی از مهمترین ورزشهاست .هیچ ورزشی نمی تواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش در آورد.یک دقیقه خندیدن برابر با چهل مرتبه نفس کشیدن است .

 

همچنین روزانه 15 دقیقه خندیدن بخشی زیادی از منافع حاصل از پیاده روی صبحگاهی را در بر دارد.

خنده با کاهش و زدودن احساسات منفی , نقش مهمی در پیش گیری از حملات قلبی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است.( بهتون توصیه می کنم اگه کسی نبود که ماساژتون بده , کمی بخندید , کاچی بهتر از هیچی 03.gif09.gif)

 

بدن ما به طور طبیعی مجهز به مواد شیمیایی ضد دردی است که در صورت لزوم برای تخفیف درد از مغز آزاد می شود و آندروفین نام دارد .خندیدن باعث افزایش ترشح این مواد می شود .

از آنجا که اشتغال ذهنی و اضطراب از موانع مهم یادگیری به شمار می رود از  این رو خندیدن در ابتدای مطالعه باعث ایجاد آرامش فکری می شود و فرایند یادگیری را آسان میکند.

 

به نوشته گاردین دانشگاه گراتز اتریش پیشرو در انجام تحقیقاتی است که نشان می دهد چگونه خنده سیستم ایمنی را تقویت و اعتماد به نفس را بیشتر میکند.

 

محققان در دانشگاه مریلند به این نتیجه رسیده اند که خنده داروی بسیای از بیماریهاست و چنان چه این حالت به اندازه طبیعی در بشر به وجود آید هرگز بیماری رشد نخواهد کرد.

 

این پژوهش همچنین نشان می دهد که خندیدن از بروز انواع سکته ها و لخته شدن خون در رگها جلوگیری میکند .متخصصان این دانشگاه اعلام کرده اند کسانی که لبخند بر لب دارند علاوه بر آن که از شکیبایی بیشتری برخوردارند قدرت بسیاری نیز برای حل مشکلات خود می یابند  و بدین ترتیب روحیه یاس که منجر به بروز انواع بیماری ها می شود از بین خواهد رفت.

 

محققان برای بوجود آمدن زمینه های خندیدن مناسب ؛ خواندن انواع رمان , محاوره با افراد مختلف ودیدن فیلم های سینمایی و بالاخره افزایش آداب و معاشرت با دیگران را پیشنهاد می کنند.

در ضمن باید بدونید که :خنده بهترین درمان برای افرادی به شمار می رود که دوران بهبودی پس از سکته قلبی را می گذرانند زیرا فشار خون آنان را کاهش می دهد.

 

 

/ 5 نظر / 18 بازدید
بابک

خب من خودمو اگه بگم هر روز ميخندم کلا بچه خنده رويی هستم اميدوارم دل همه شماها هم شاد باشه

f909

سلام روشنک جان اميدوارم خوب باشی نوشته جالبی بود راستی توی چه رشته اي درس ميخونی با اميد اينکه هر جا هستی موفق باش فعلا...................قربان شما(اژدهای وحشی-wild dragon)

فرزادخان

توصيه هاي خوبي بود.اما با اين همه مسايل واقعا خنديدن واقعي کار سختي شده.اکثر خنده هآي ما در طول روز فقط يه لبخند ظاهريه و نه اون خنده اي که اينقدر شفابخشه.........به هر حال خيلي مفيد بود.

Roja

Salaam Roshi joonam Hope you are well today.It was realy nice to hear your lovely vioce I was so happy for the rest of the day. I gave a link to your page in my last post wish you the best smiles/laughs.ROJA

f909

سلام روشنک جان من با نوشته جديد اپديت شدم منتظر قدمهای مبارکتون هستم که اونجارو نور بارون کنيد فعلا..............................................................قربان شما(اژدهای وحشی-wild dragon)